Dietetyk – rozliczenia podatkowe

Usługi dietetyczne kwalifikowane są jako pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej (PKD – 86.90.E). Usługi mogą świadczyć  osoby, posiadające kwalifikacje określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 roku, a planowane i wdrażane indywidualne programy żywieniowe wspomagają:

 • proces leczenia w chorobie,
 • w profilaktyce: poprzez edukację żywieniową zachowanie zdrowia.

Sklasyfikowanie usług dietetycznych jako „pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej” ma wpływ na sposób rozliczania podatków. Dietetyk nie może się rozliczać na zasadzie ryczałtu, pod pewnymi warunkami nie będzie płatnikiem VAT i nie zawsze musi ewidencjonować przychody za pomocą kasy fiskalnej.

Ustawa Przedsiębiorców umożliwia prowadzenie działalności nierejestrowanej. W tym czasie jeszcze przed rejestracją firmy, przyszły przedsiębiorca może już zarabiać, jednak w roku 2018 nie więcej niż 1.050 zł miesięcznie (1/2 najniższego wynagrodzenia). W czasie prowadzenia działalności nierejestrowanej nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, należy jednak ewidencjonować codzienne wpływy. Bez rejestracji firmy dietetyk może wykonywać swoją działalność do momentu przekroczenia 1.050 złotych przychodu w miesiącu. Po przekroczeniu tej kwoty w terminie 7 dni należy zarejestrować działalność gospodarczą i wybrać formę opodatkowania (dotyczy podatku dochodowego).

Po zakończeniu roku uzyskane przychody należy wykazać w PIT-36 w pozycji „inne źródła”.

Ważne: z działalności nierejestrowanej można skorzystać, jeżeli przez ostatnie 12 miesięcy nie była prowadzona działalność gospodarcza.

Podatek dochodowy

Rejestrując działalność gospodarczą, dietetyk wybiera formę opodatkowania. Dietetyk może wybrać:

 • zasady ogólne (PIT-36),
 • podatek liniowy dla przedsiębiorców (PIT-36L), pod warunkiem, że w danym roku nie świadczy usług tego samego rodzaju na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Ważne: podatek liniowy wyklucza możliwość rozliczenia się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. 

Podatek VAT

Usługi dietetyczne korzystają ze zwolnienia z VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy, jeżeli:

 • usługi świadczone są przez osobę, która ma odpowiednie kwalifikacje,
 • świadczone usługi służą ratowaniu, poprawianiu i przywracaniu zdrowia oraz profilaktyce.

Ważne: ze zwolnienia z podatku VAT korzystają również usługi świadczone przez internet.

Podstawą zwolnienia z podatku VAT jest indywidualne podejście do Klienta. Porady i opracowane diety powinny być oparte na wywiadzie medycznym i oparte na aktualnych wynikach badań. Usługi mogą być świadczone zarówno na rzecz osób chorych, jak i zdrowych. Ważne, aby usługi miały cel medyczny.

Natomiast, jeżeli sprzedaż opracowywanych diet nie będzie ukierunkowana na poprawę i przywracanie zdrowia oraz profilaktykę nie będzie można skorzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy.

Kasa fiskalna

Dietetyk będzie zwolniony z obowiązku instalowania kasy fiskalnej w przypadku obrotu bezgotówkowego i nie będzie problemu z ustaleniem, za jakie usługi jest zapłata.

Może Cię zainteresuje

działania fiskusa godne potępienia
Jednoosobowa działalność gospodarcza
ZUS przedsiębiorcy
ZUS przedsiębiorcy

Inne posty autora

środki trwałe
dotacje unijne na start
samochód w firmie - 2019
Samochód w firmie 2019
odsetki w kosztach
zakup nieruchomości a odsetki
, ,

11 thoughts on “Dietetyk – rozliczenia podatkowe

 1. Proszę o doprecyzowanie informacji dot. zwolnienia z VAT tzn. czy dot. wyłącznie podmiotów wpisanych do rejestru jako podmioty lecznicze? czy musi spełniać wymogi sanepidu?

  1. Usługi dietetyczne są to usługi medyczne służące zdrowiu. Prawo do zwolnienia z VAT mają:

   – Dietetycy z potwierdzonym wykształceniem dietetyka – wtedy nie muszą mieć status podmiotu leczniczego. Wystarczy wpis do ewidencji działalności gospodarczej,

   – lub podmioty lecznicze i wtedy muszą być wpisane do rejestru. Aby zostać wpisanym do rejestru muszą mieć odbiór sanepidu. Podmiot leczniczy może zostać założony przez osoby, które nie mają wykształcenia aby świadczyć dane usługi, jednak swoją działalność wykonują poprzez osoby posiadające te wykształcenie. W przypadku dietetyków jest to rozporządzenie z dnia 7 sierpnia 2014.

 2. Dzień dobry! Zamierzam zacząć wykonywać usługi dietetyczne na zasadach działalności nierejestrowanej (jestem wykwalifikowanym dietetykiem). Czy muszę wówczas posiadać inne zatrudnienie na umowę o pracę bądź zlecenie? Czy gdyby mój jedyny zarobek był z działalności nierejestrowanej czy również jestem zwolniona z podatku VAT oraz zakupu kasy fiskalnej? Czy powinnam wystawiać rachunki / dowody zapłaty w jakiś inny sposób? Wiem, że powinnam prowadzić ewidencję i po roku podatkowym rozliczyć się poprzez PIT. Będę wdzięczna za podpowiedzi. Pozdrawiam!

  1. Witam,
   działalność nierejestrowana może być prowadzona bez obowiązku posiadania dodatkowego zatrudnienia. Jest za to objęta limitem – w tym roku to jest kwota 1125zł miesięcznie. Dietetyk jest zawodem medycznym i jako taki nie podlega VAT jeżeli jest to praca z pacjentem. Natomiast „sprzedaż” gotowych diet, to wtedy zwolnienie do 200.000 zł.
   Działalności nierejestrowanej nie mogą prowadzić osoby wykonujące tzw. zawody regulowane. Tak jak sprawdzałam, dietetyk jest zawodem medycznym nieregulowanym, jak np. lekarze (OIL).
   Przy działalności nierejestrowanej sporna jest kwestia składek na ZUS i w tej kwestii najważniejsze jest dla kogo będzie Pani świadczyć usługi. Jeżeli dla podmiotu leczniczego, to może być problem.
   Proszę zerknąć na artykuł o działalności nierejestrowanej – może się przyda.
   Pozdrawiam,
   jeżeli ma Pani jeszcze jakieś pytania to służę pomocą.

   1. Dziekuję za błyskawiczną odpowiedź i przepraszam za bałagam z komentarzami!

    Chciałabym świadczyć usługi internetowo osobom fizycznym, więc nie będzie to współpraca z placówką leczniczą. Mogłabym połączyć to z pracą na umowę zlecenie (już w firmie niezwiązanej z dietetyką), w której pracodawca opłacałby za mnie ZUS. To by chyba była najwłaściwsza opcja.

    Artykuł przeczytałam, dziękuję, że Pani o nim wspomniała.

    I właśnie w jaki sposób wystawić dla klienta rachunek nie mając kasy fiskalnej? A także czy ja mogę wystawiać faktury nie prowadząc działalności gospodarczej zarejestrowanej?

    1. przypuszczam, że jeżeli usługi przez internet – to wpłaty będą na konto,
     fakturę lub rachunek może Pani wystawiać jako osoba zwolniona z VAT-u – ale tylko na żądanie,
     najważniejsze, aby wszystkie te były ujęte w ewidencji, którą będzie Pani obowiązana prowadzić.
     W rachunku wystarczy podać własne dane personalne i adres zamieszkania, a treści np. usługa dietetyczna.

 3. Dzień dobry,
  planuję prowadzić usługi dietetyczne jako działalnosć nierejestrowaną bez dodatkowego zatrudnienia bądź będąc zatrudniona jedynie na umowę zlecenie. Czy wówczas jestem zwolniona z podatku VAT oraz zakupu kasy fiskalnej? Czy moim jedynym obowiązkiem jest rozliczenie się poprzez PIT36 w następnym roku?

  1. kasa fiskalna od 20.000 zł na rzecz osób fizycznych,
   a rozliczenie działalności nierejestrowanej – PIT 36, bez obowiązku opłacania zaliczek miesięcznie

 4. Witam,
  Jeśli chciałbym założyć zarejestrowaną działalność gospodarczą jednoosobową, dokładnie gabinet doradztwa żywieniowego oparty na wywiadach żywieniowych, analizie badań, pomiaru tkanki tłuszczowej, wody, metabolizmu itd. układanie indywidualnych planów żywieniowych z wskazaniami żywieniowymi( bez wykształcenia dietetyka) Posiadam kursy z wpisem do rejestru MEN. Czy moje usługi były by wtedy zwolnione z podatku vat i kasy fiskalnej ? Pozdrawiam serdecznie

Zapraszamy do dyskusji