Przed rejestracją firmy

Posiadanie własnej firmy kusi stabilizacją zawodową, niezależnością finansową oraz szansą na wykonywanie pracy, która inspiruje i motywuje. Decyzję o rozpoczęciu przygody z biznesem można podjąć w każdym wieku, a za podjęte ryzyka zdobyć nagrody adekwatne do zaangażowania. Jednak zanim nadejdzie czas na szampana i laurkę, trzeba będzie tę firmę zbudować, zapewniając jej stabilne działanie.

Doskonały pomysł na biznes to wystarczający powód, aby otworzyć swoją firmę. Tylko czy na pewno jest to pomysł doskonały?  Życie zweryfikuje oczekiwania, jednak zawsze warto poświęcić trochę czasu na analizę, zmodyfikowanie planu i przygotowanie się na nieoczekiwany zwrot akcji.

Brak oszacowania kosztów potrzebnych na uruchomienie działalności, określenie czasu, w którym firma nie będzie jeszcze zarabiała i plan awaryjny na wypadek zmian na rynku może być przyczyną porażki.  Mając podstawową wiedzę branżową i biznesową łatwiej budować swoją markę i szybciej osiągnąć oczekiwany rezultat – zysk, który pozwoli dalej rozwijać firmę.

Brak wykształcenia ekonomicznego nie jest przeszkodą do przygotowania pierwszego biznesplanu. Nie powinien być zbyt rozbudowany. Ma pomóc w uruchomieniu firmy. W trakcie prowadzenia działalności powinien być udoskonalany i dopasowywany do zmieniającej się rzeczywistości biznesowej.

Jednym z największych wyzwań na etapie uruchamiania firmy jest wycena oferowanej usług i określenie oczekiwanej marży za sprzedawany towar. Zazwyczaj cena czyni cuda, jednak nie jest to rozwiązanie optymalne. Zbyt niska cena może sprawić, że prowadzona działalność gospodarcza nie będzie opłacalna. Trzeba umieć zaoferować więcej niż proponuje konkurencja.

Mimo alergii na biurokrację, procedury prawne i podatkowe, w pierwszej fazie planowania biznesu trzeba się zmierzyć również z tymi zagadnieniami. Nawet jeżeli docelowo ryzykiem prawnym zajmie się adwokat, a podatkowym – doradca, to pewna wiedza z zakresu prawa i podatków będzie przydatna w prowadzeniu własnej firmy.

Zapraszamy do dyskusji