Program 500+ do poprawki

500+01.04.2016 roku został uruchomiony flagowy program PiS-u z kampanii wyborczej: 500 zł na drugie i każde następne dziecko. O świadczenie mogą również starać się rodzice z jednym dzieckiem, jednak tylko przy bardzo niskich dochodach. Ten program społeczny wspomógł rodziny wielodzietne, jednak sprawił, że z pracy zrezygnowało ok. 100.000 kobiet. Partia rządząca ponoć szykuje rewolucyjne zmiany. Oczywiście Minister Elżbieta Rafalska dementuje te informacje, jednak odpowiada: obecny okres świadczeń obowiązuje do 30 września 2018 roku i w tym czasie nie są przewidywane żadne zmiany. Od razu nasuwa się pytanie: czy w takim razie zmiany będą od 01 października?

 

Obecnie obowiązujące przepisy

Świadczenie przysługuje na drugie i każde następne dziecko bez względu na dochody w rodzinie. Natomiast świadczenie na pierwsze dziecko przysługuje, jeżeli:

  • przy wychowywaniu dziecka zdrowego dochód wynosi 800 zł na osobę,
  • 1.200 zł – jeżeli dziecko jest niepełnosprawne.

Świadczenie przysługuje do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat. Otrzymywane pieniądze nie podlegają zajęciom komorniczym i nie powinny być uwzględniane przy ustalaniu alimentów na dzieci.

 

Po zmianach

Zapowiadane są 3 zmiany, które diametralnie zmieniłyby funkcjonowanie tego programu:

  1. podniesienie limitu dochodu na osobę, przy świadczeniu na pierwsze dziecko – z 800 zł do 1.050 zł (tj. 1/2 najniższego wynagrodzenia),
  2. podniesienie wieku dzieci na które będzie pobierane 500+ – z 18 do 25 lat, jeżeli dziecko będzie się uczyło,
  3. wprowadzenie limitu dochodu na osobę w rodzinie, przy ubieganiu się o świadczenie. Obecnie na drugie i każde następne dziecko przysługuje świadczenie bez względu na wysokość dochodu. Po zmianie: przy dochodzie powyżej 3.000 zł na osobę w rodzinie świadczenie nie będzie się przysługiwało.

 

W każdej plotce jest ziarnko prawdy?

Minister Rodziny szybko zdementowała pojawiające się informacje. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że informacja szybko obiegła media, a do tej pory nie było jeszcze takiego zamieszania wokół tego programu (oczywiście nie licząc wystąpień opozycji). Program działa 2 lata i na pewno pozwolił on wielu rodzinom wyjść z ubóstwa. Jednak trudno nie zauważyć minusów tego programu – przede wszystkim brak wsparcia dla ubogich rodzin z jednym dzieckiem.

 

Czy będą zmiany? – nie do końca wiadomo. 

 

zdjęcie Zdjęcie Joshua Clay na Unsplash

4 thoughts on “Program 500+ do poprawki

  1. Moim zdaniem to plotki… Akurat rząd robi wszystko aby ograniczyć wypłacanie 500+ a nie jeszcze zwiększyć 😉 Chociaż przed wyborami kto wie co się wydarzy ..

Zapraszamy do dyskusji