Okulary korekcyjne (soczewki) dla przedsiębiorcy a koszty uzyskania przychodów

Wydatki związane ze stanem zdrowia i jego ochroną nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do takich wydatków organy skarbowe zaliczają  zakup okularów korekcyjnych, do pracy przy komputerze. Według fiskusa posiadanie (lub brak) okularów korekcyjnych nie jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przedsiębiorcy wielokrotnie podnosili zarzut niekonstytucyjności takich orzeczeń,  skoro kosztem uzyskania przychodów są wydatki na zakup okularów korekcyjnych (soczewek) dla pracowników. Zasada równości wobec prawa powinna dać również przedsiębiorcy (pracodawcy) prawo do zaliczenia w koszty uzyskania zakupów wydatku na okulary korekcyjne dla siebie.

Ugruntowane już niekorzystne stanowisko organów skarbowych przełamuje interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 08 marca 2016 roku (IBPB-1-1/4511-796/15/WRz). Dotyczy ona możliwości zaliczenia w koszty zakupu soczewek korekcyjnych.

Soczewki korekcyjne dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodów

O interpretację indywidualną wystąpił Przedsiębiorca, który  w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nadzoruje prace budowlane, często na wysokości powyżej 3m.  Na co dzień używa okularów korekcyjnych, jednak przy pracach na wysokościach może stosować jedynie soczewki korekcyjne (przepisy BHP). Stosowanie ich na wysokości eliminuje uraz oka w wyniku upadku z wysokości.

W Interpretacji indywidualnej z 08 marca 2016 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że:

  • soczewki korekcyjne są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej,
  • są używane wyłącznie w ramach prowadzonej działalności,

co umożliwia zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów.

Ta odmienna interpretacja umożliwia zaliczyć wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą do kosztów uzyskania przychodów.

dotacje unijne na start
dotacje unijne na start
kierownik budowy
kierownik budowy
fiskus nie lubi facebooka
fiskus nie lubi facebooka
, , ,

1 thought on “Okulary korekcyjne (soczewki) dla przedsiębiorcy a koszty uzyskania przychodów

Zapraszamy do dyskusji