2018 wita przedsiębiorców

 

Z wypiekami na twarzy, z przekleństwem na ustach przedsiębiorca wertuje dokumenty w poszukiwaniu ceny towaru, aby zrobić remanent. Początek roku dla przedsiębiorców bywa trudny. Trzeba zamknąć księgi podatkowe na koniec ubiegłego roku i równocześnie wdrożyć narzucone przepisami zmiany.

Podobnie jak w latach poprzednich rok 2018 przynosi zmiany w przepisach podatkowych. Przede wszystkim od stycznia już wszyscy zarejestrowani podatnicy VAT są zobowiązani generować i przesyłać w wersji elektronicznej tzw. jednolity plik kontrolny (JPK). W uproszczeniu jest to wykaz transakcji sprzedaży i zakupu według kontrahentów. Ma to z jednej strony eliminować wyłudzanie VAT-u, z drugiej zmniejszyć ilość kontroli przedsiębiorców uczciwych. Dalsze uszczelnianie systemu podatkowego jest pozytywnie odbierane, jednak duży niepokój wzbudza „split payment”. (zagadnienie to zostanie opisane w następnym artykule).

W podatku dochodowym najwięcej emocji wzbudziła zmiana w kosztach uzyskania przychodów dla twórców. Owszem została ona podniesiona, jednak ograniczono ilość zawodów, które z niej skorzystają. Dużym minusem jest sposób zapisu zmiany. Niestety pozostawia ona zbyt szeroką możliwość definicji twórcy, który ma prawo do 50% kosztów uzyskania przychodów, co może wywoływać spory na linii przedsiębiorca-urzędnik. Plusem jest podniesienie wartości środka trwałego, który musi podlegać amortyzacji do 10.000 zł.

Nie można jednak pominąć pozytywnych zmian, na które przedsiębiorcy czekają od lat. Dotyczą one relacji przedsiębiorca-urząd, możliwość prowadzenia działalności nierejestrowej, oraz do 6 miesięcy bez obowiązku opłacania ZUS. Zmiany mają wejść w życie w marcu 2018 roku. 

 

, , , ,

Zapraszamy do dyskusji